LONDRA- Newsweek dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2017’de dünyanın en iyi 50 havayolu şirketi sıralamasında 12. olan Türk Hava Yolları, 2018’de 18. sıraya düştü.

havayollari-havalimanlari.jpg
havayollari-havalimanlari-005.png
havayollari-havalimanlari-006.png
Havacılık sektöründe yolcu ile havayolları ile havalimanları arasında önemli bir köprü oluşturan, tüketici talepleri üzerinden dğerlendirme yapan Airhelp’in 2018 yılı değerlendirmesinde de THY 15’ci sıraya indi. Airhelp’te THY zamanında uçuşta 7.3, kaliteli serviste 8.0, talep görmede 8.5 puan alarak toplam 7.94 puanda kaldı.
Havalimanları kategorisinde Atatürk Havalimanı listeye giremedi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ise 55’inci sırada yer aldı. Air Help, İSG’ye zamanında kalkış için 8.3, servis kalitesinde 7.8, yolcuya davranış konusunda 4.9 verilen puanlarda 7.74 puan değerlendirmesinde bulundu.

havayollari-havalimanlari-001.jpg
havayollari-havalimanlari-002.png
havayollari-havalimanlari-003.png

havayollari-havalimanlari-012.png
havayollari-havalimanlari-007.png
havayollari-havalimanlari-009.png

EN İYİ HAVAYOLLARI VE HAVALİMANLARI
En iyi havayolu sıralamasında 9.08 ile Katar Havayolları birinci sırayı alırken onu 8.57 ile Lufthansa ve 8.43 ile Etihad Havayolları izledi.
Havalimanları sıralamasında ise Katar’ın başkenti Doha’daki Hamad Havalimanı 8.8 ile birinci olurken, onu 8.7 ile Atina Havalimanı ve 8.6 ile Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Haneda Havalimanı izledi.

havayollari-havalimanlari-010.pngUÇAKTAN ZORLA ÇIKARILAN YOLCU VE UÇAKTA KÖPEKBALIĞI
Geçen yıl havayolları PR departmanının en kötü kabusları yaşandı. Geçen yıl, doktor uçaktan inmeyi reddettikten sonra Kentucky’ye bağlı United Airlines uçağından zorla çıkarıldı .

Adamı kanla kaplı bir yüzle bırakan olayın rahatsız edici videoları çok geçmeden sosyal medyada yayıldı. Ayrıca bir havayolu uçağın içine köpekbalığı ile binen yolcu nedeniyle korkulu anlar yaşandı.

havayollari-havalimanlari-011.png

IATA’YA EN BÜYÜK ŞİKAYET KOLTUK ARALIKLARINDA
Bu olaylar, her yolcunun hava yolculuğu ile ilgili en büyük korkularını doğruladı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yapılan 2015 araştırmasında , uçuş hizmetinde koltuk aralarının daraltılmasının yolcular tarafından en çok şikayet edilen bölüm olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan havayolları yolculara kötü muamele, kötü yiyecekler ve uçuşlardaki kaba hava görevlileri konusunda ihtiyatlı davrandı, ama olaylara engel olamadı. Bütün bunlara rağmen birçok havayolu şirketi müşterilerine pürüzsüz ve profesyonel bir hizmet sunmayı başardı.

AIRHELP, İYİ KÖTÜ HAVAYOLLARINI TESPİT EDİYOR
Şimdi, teknoloji şirketi AirHelp sayesinde, hangi havayollarında yolculuk yaparken dramatik, felaketlerden kaçınmanızın mümkün olabileceğini öğrenebilirsiniz.

AirHelp, dünyadaki ilk 50 en iyi havayolu şirketini sıraladı, onlara zamanında olmak, hizmet kalitesini ve bir operatörün gecikme tazminat taleplerini ne kadar etkili ve adil bir şekilde ele aldığını gösterdi. Daha sonra, bu üç metriği kullanarak ortalama bir puan buldu ve yolcuların genel olarak en iyisini görmelerine izin verdi.

REZALETLERE RAĞMEN LİSTEYE GİRDİ
Air Help, üç Amerikan havayolu şirketinde, skandal yaşandığını belirledi. United Airlines ilk 50 listesinde, hizmet kategorisinde kalitede 10’un altında puan almasına ragmen yer aldı. Yine de dünyanın en büyük 25’inde yer alan farklı bir Amerikan havayolu şirketi oldu.

Airhep, yolculara yaptığı uyarıda “Herhangi bir zamanda bir tatil rezervasyonu yapıyorsanız, bilet fiyatları hakkında herhangi bir bilgi içermese de listeyi kontrol etmelisiniz, Yine de, siz ve evcil hayvanlarınızın tek parça halinde yer almasını istiyorsanız, ekstra dolarları çıkarmaya hazır olun” diyor.

Kaynak: THY, en iyi havayolları sıralamasında geriye düştü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here