ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
– Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi –THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, dünya sağlık turizminin etkili yayın organı Uluslararası Medikal Seyahat Gazetesi (IMTJ) – International Medical Travel Journal’e Türkiye’nin 2023 yılında 20 milyar dolar sağlık turistine ulaşacağını söyledi. Türkiye Otelciler Federasyonu –TÜROFED’in bu hedefe ulaşmak için Türkiye’ye ye 2 milyon sağlık turistinin geleceği söylemine katılan Emin Çakmak, 2018 yılında 800 bin sağlık turisti 7.5 milyar dolar bırakacağını söyledi.

emin-cakmak-032.jpg

emin-cakmak-030.jpg

THY DESTEKLİ YABANCI HASTA GELİŞİ SÜREKLİ ARTIYOR
THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye’nin sağlık turizminde tüm dalgalanmalara rağmen istikrarlı bir şekilde sürekli geliştiğini belirterek şunları anlattı: “Türk Hava Yolları’nın yanımızda olması ve sağlık turistine getirdiği olumlu uygulamaları sağlık turizminde bize güç kazandırdı.

emin-cakmak-033.jpg

emin-cakmak-034.jpg2018’DE 800 BİN HASTA 7.5 MİLYAR DOLAR BEKLİYORUZ
2016 yılında 746 bin sağlık turisti 6 milyar dolar gelir getirdi. 2017 yılında 700 bin turist ile 7 milyar dolar gelire ulaştık. 2018’de 800 bin sağlık turistinin 7.5 milyar dolar gelir getirmesini bekliyoruz. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi olarak Türkiye’ye 146 ülkeden yabancı hasta getiriyoruz. Öncelikli olarak Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt Türkiye’yi sağlık turizminde tercih ediyorlar. Bu ülkelerde bulunan temsilciliklerimiz aracılığıyla gelin yabancı hasta sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Afyonkarahisar başta olmak üzere termal bölgelerimize şifalı sular için gelen yabancı hasta sayısında da önemli artışlar görüyoruz. Bu nedenle şifalı suların bulunduğu tesisleri uluslararası standartlarda altyapı ve hizmet kalitesine ulaştırmalıyız”

emin-cakmak-035.jpg

Kaynak: Emin Çakmak, IMJT’ye “Hedef 20 milyar dolar’ dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here