Frank Wolfe
Robotlar zaten otellerde mevcut, ama bizi değiştirebilecekler mi?  Sanayiler robotlarla değiştirilirse, sanayimizin bozulmasına dair birçok tahmin ve vaka çalışması vardır. Misafirperverliğin birçoğu, emek tasarrufu sağlayan varlıkların gelişimini, çamaşır gibi sıradan görevler yapmak, bir yolcu gemisinde içlerinde küçük şemsiyelerle içecek servisi yapmak ya da oda servisini sağlamak için tezahür eder.

3d rendering humanoid robot working with headset and monitor

En sevdiğim reklamlardan biri, 2006 yılında Birleşik Krallık’ta çaldı ve Asimo adında bir Honda robotuna sahipti. YouTube’da bulunan reklam, Asimo’nun müze gibi görünen bir yer olduğunu düşünüyor. Onun (ya da belki de onun) keşfi sırasında Asimo, birkaç “insan” özelliği sergiler: merak, güven, öz-farkındalık, dokunma ve mizah anlayışı. Ama Asimo’yu bu kadar ilginç kılan özellikler, en azından benim düşüncemde, konuklarla karşı karşıya kalan insanların asla tamamen değiştirilememesidir.

Düşünün, eğer yapacaksanız:
Merak: Preteen torunlarıyla yaşlı çiftin bir biftek yerine bir ziyafet yerine bir şeyler yapmak istemesini merak eden bir robot kapıcı.
Güven: Yol savaşçısı sık sık misafirinizin uzun süredir “anladığını” anlatan bir robot ön büro memuru ve rezervasyonunun yanlışlıkla otel tarafından iptal edildiğinden rahatsız olması gerekiyor.
Kendini tanıma: Bir robot sunucusu, en küçük çocuğunun kolejden mezun olduğu mutluluk gözyaşından ziyade, aileye yeni bir ekleme yapmasından dolayı, gözyaşlarının gerçekten farkında olduğunu fark eder (rezervasyonların yapıldığı yer).
Dokunma: Günün hayatının ebeveynlerinin aşkıyla ilk defa karşılaşmadan önce, misafirin koyu renkli ceketinden beyaz keten akşam yemeği peçetesinin tozunu alarak tozu gün boyu koruyan bir robot gıda sunucusu. Mizahın Duygusu: En iyi kadın misafirlerinden birine yaptığı bir robot, “oğlunu” yeniden ağırlamaktan çok hoşlandığına, aslında misafirin erkek arkadaşı olmasına rağmen!
Bu örnekler esprili olmakla birlikte, temel tema açık olmalıdır: Robotlar insan özelliklerine sahip değil… en azından henüz. Ama asla insanların yerini alacak mı? Cevabım yankılanıyor! Tamamen şeffaf olmak gerekirse, 15 yıl önce, kendi kendini kontrol etme adaptasyonunun, her zaman daha iyi bir anlaşma, ücretsiz oda yükseltme veya sadece bir “gerçek” kişiye konuşmak isteyen çok büyük bir yol savaşçısı grubu tarafından engelleneceğini tahmin ediyorum. Sempatik bir kulak işaretin çok uzağındaydı. Hmmm… bir robot bunu kabul eder miydi? Belki de yazarların yerini robotlar almaz. Sonuçta, robotlar hakkında okuduğunuz her şey, onların yanlış olacağını gösteriyor. 

Frank Wolfe, Ağırlama Finans ve Teknoloji Uzmanlarının CEO’sudur. Frank.wolfe@hftp.org adresinden ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here