Bill Gates bir zamanlar “önümüzdeki iki yıl içinde meydana gelecek değişimi her zaman abarttığımızı ve gelecek 10’da gerçekleşecek değişimi küçümsediğimizi” söyledi.

abstract hand touching digital sci fi hi tech innovation concept template background eps 10 vector

Bu, imkansız bir teknoloji boru hayali kurmadan önce sıklıkla kullanılan alıntıdır. Yapay zeka durumu, rüya bir gerçek haline geliyor. Bununla birlikte, bu tür bir teknolojinin, misafir deneyimini geliştirmek için kullanılamazsa, misafirperverlikte yeri yoktur.

Choice Hotels International’ın baş teknoloji sorumlusu Brian Kirkland, şirketin satın alma kararlarının iyileştirilmesi veya söz konusu satın alımların zamanlaması gibi işlemleri kolaylaştırmak için AI’ya yatırım yaptığını söyledi. Ev operasyonlarının geri kalanı ve hatta bir otelin dijital varlığının bile makine öğrenmesinden ve bazı şaşırtıcı şekillerde fayda sağlayabileceğini söyledi.

“Otellerin ve işletmecilerin işlerini nasıl yönettiğine bakmak ve bunu endüstrinin ve rekabetimizin şeyleri nasıl idare ettiğine dair verilerle karşılaştırmak bugün gerçekleşiyor. Senin adına kararlar veren bir sisteme sahip olmak, daha fazla konuklarla ilgilenen programlara odaklanmana yardımcı olabilir, ”diyor Kirkland.
Gerçek yapay zeka bugün ulaşılamayacak durumdadır, ancak tahmini analitik ve makine öğrenimi, sahne arkasında zaten çalışmaktadır. Mevcut sistemler sayılarla çalışmak için daha iyi ayarlanmış ve trendleri analiz etmeyi tahmin etmeyi başarmışlar. Bu yüzden Best Western Hotels & Resorts’taki Ron Pohl, SVP ve COO, otelcilerin bu teknolojiyi gelir yönetimi dünyasına uygulamakla ilgilendiklerini söyledi. Başarılı gelir yönetimi artık 24 saatlik bir iştir ve fiyatlandırma rekabetinizi koruyacak, geçmiş verileri izleyerek ve trend çizgileri belirleyerek gelecek için önerilerde bulunabileceğiniz bir tahmini AI’ya sahip olmak güçlü bir müttefiktir.

“Bazen tepki vermekte yavaşız. Tam zamanlı bir gelir yöneticiniz olsa bile, veriye baktığınız zaman ve bunu ne zaman kullanabileceğiniz arasında bir gecikme süresi vardır, ”dedi Pohl. “Sisteme hız ayarlaması yapmak için bazı yetkiler veren“ Autopilot ”özelliğimizle bir ölçüde konuştuk ve bununla birlikte bazı olağanüstü sonuçlar gördük.”
Şu anda, AI, öngörü becerileri ve reaksiyon sürelerinin eşsiz olduğu gelir yönetimi alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Young finance market analyst in eyeglasses working at sunny office on laptop while sitting at wooden table.Businessman analyze document in his hands.Graphs and diagramm on notebook screen.Blurred

Yarım Akıl

Misafirperverlikte yapay zeka için cazip bir konuk-yüz yüze uygulama bulmak zorlu bir mücadeledir. Birçok şirket, gezginlere yanıt vermek, soruları yanıtlamak veya istendiğinde önerilerde bulunmak için tahmini ve analiz araçları kullanan chatbots kavramıyla oynuyor.

Yüzeyde bu kavram çekici görünüyor, ancak yapay zeka geliştiricisi Noodle.ai’nin CEO’su Stephen Pratt, teknolojinin en iyi kullanım örneği olmayabileceğini söyledi.

Pratt, “İşinize AI uygulayabileceğiniz tüm yerlere bakarak, sohbet noktaları başlamak için en kötü yerlerden biri” dedi. “Teknik, pahalı ve yavaş yapmak çok karmaşıktır ve genellikle çok iyi çalışmazlar. Otellerin AI yolculuklarına orada başladığını görmekten nefret ediyorum. ”

Pratt’a göre, AI en iyi şekilde, insan zihninin hesaplayabileceği karmaşıklığın ötesindeki sorunları çözmek için kullanılır. Bu onları büyük organizasyonlar için yararlı kılar ve tek otel operasyonları için uygun değildir ve tahmin analitiğinde mükemmeldir.

Pratt, “Sonunda otel misafirleri sadece AI’nın elde edebileceği türden tahminler bekleyecektir” dedi. “Çok yakında müşteri hedeflerini büyük ölçekte tahmin ederek çok daha fazla hedefli tanıtım ve fiyatlandırma görmeye başlayacağız. Bir otel şirketi süreci tamamladıktan sonra, dominolar düşmeye başlayacak. ”

chatbot concept, chat robot answering questions of users online on website

Öğe, Değişim Yok

AI, yaptıklarında bu kadar etkili olduğu için, özellikle de misafirperverlikte olmak üzere insan işçilerin yerini alma potansiyeli hakkında endişe duymaktadır. Adams bunun Best Western’in niyeti olmadığını söyledi, ancak bu korkuların nereden kaynaklandığını görebileceğini kabul ediyor.

“AI ve makine dili, endüstrimizde insanları değiştirmek için olmayacak” dedi. “Son zamanlarda Hong Kong’daki bir otele seyahat ettik, bu teknolojiyi operasyonlarını arttırmak için kullandı ve çalışanların müşteriler için neyin önemli olduğuna odaklanmak için zaman ayırdı. AI, çalışanların plakalarından tekrarlanabilir eylemler alır, böylece otel personeli konuklarla daha fazla zaman geçirebilir. ”

Ramsey, makinelerin trendleri izleyebildiğinden ve olaylardaki değişikliklere insanlardan daha hızlı tepki verebildiğinden ve ek personel gereksinimlerine anında cevap verebildiğinden, otel personelini geliştirmek için AI’nin de uygulandığını ekledi.

“Elbette, AI operasyonel çizelgeleme için çalışıyor, ancak c

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here