ÖZKAN ALTINTAŞ – TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL –
Etra Holding’in öncülüğünde, ABD’nin yaşlı yaşam uzmanı Avendelle ve Acıbadem Sağlık Grubu’nun çözüm ortaklıkları ile HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin ilki İstanbul’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü bünyesinde Hampton by Hilton yer alıyor.

herdem-saglikli-yasam-koyleri.jpgGayrimenkul yatırım ve geliştirme, turizm, sanayi imalat, sağlık ve hizmet olmak üzere dört ana sektörde faaliyet gösteren Etra Holding, farklı alanlardaki işkollarında yenilikçi çözümler hedefliyor. Etra Holding inşaat sektörünün en güvenilir markalarından Makro İnşaat, porselen ve seramikte en fazla ürün çeşitliliğine sahip Decovita Seramik, 2017’de Avrupa’nın müşteri memnuniyeti en yüksek ikinci oteli seçilen Hampton by Hilton ve Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam köyü olan HerDem Sağlıklı Yaşam Köylerini bünyesinde bulunduruyor.
herdem-saglikli-yasam-koyleri-001.jpg

SAĞLIK VE HIZMET SEKTÖRÜNDE YENILIK
Etra Holding öncülüğünde hayata geçirilen HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri, gerek yatay mimarisi gerekse içeriği ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi veren HerDem İcra Kurulu Üyesi Mustafa Tayfun: “İleri yaşlıların emeklilik döneminde ve ilerleyen yaşlarında rahatı ve mutluluğu çok önemlidir. Bu nedenle HerDem’de onlar için sosyal, aktif ve doğal bir yaşam oluşturmayı hedefledik. İleri yaşlılar evlerinde ve sosyal bir ortamda, yeşillikler içinde yaşayacaklar. HerDem’deki sayısız aktiviteden faydalanacak ve sağlıkları sürekli uzmanların kontrolünde olacak. Sağlık ve hizmet sektöründe yepyeni bir kategori başlatıyoruz. Bu nedenle üstlendiğimiz bir sorumluluk ve görev var. Bunu da en iyi şekilde yerine getirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

herdem-saglikli-yasam-koyleri-002.jpgAVRUPA VE AMERIKA’YI INCELEDIK
HerDem İcra Kurulu Üyesi Mustafa Tayfun, HerDem’in sunduğu olanakları özel etkinlikler ile konuklara sunduklarını belirterek şunları anlattı: “Beş yıl önce ‘Emekli olunca ne yaparız?’ düşünceasiyle yola çıktık. Avrupa ve Amerika’da emekliler ne yapıyor diyerek incelemeler yaptık. Aktiviteler ve sosyalleşmeler gördük. Sonra kendimize özel olan erDem Sağlıklı Yaşam Köyü projesini geliştirdik. 100 dönüm arazi üzerinde 614 ev bulunuyor. Burada 1000’in üzerinde emekli yaşayacak. Emeklilere İstanbul’un içinde doğal ortamda bir yaşam köyü hazırladık. İstanbul’un en temiz havasının bululnunduğu yerde herşey doğal olsun istedik. Elektrikli golf arabalarının kullanılacağı köyde Acıbadem Hastanesi ekibiyle 7/24 sağlık hizmeti verilecek. Evlerde ve tesisin her köşesinde acil çağrı butonu bulunuyor. Ayrıca her gün 3-4 hobi kursu bulunacak. HerDem Sağlıklı Yaşam Köy’ünde ileri yaşlılara özel ve konforlu bir yaşam sunuyoruz”

herdem-saglikli-yasam-koyleri-003.jpgMİSAFİRLERE ÖRNEK BİR GÜN SUNUYORUZ
Mustafa Tayfun, her hafta sonları köyün içinde, örnek konağın çevresinde özel etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek “Misafirlerimize HerDem’de geçirecekleri örnek bir günü dolu dolu yaşama imkanı sunuyoruz” dedi.
Mustafa Tayfun, kahkaha terapisinden tavla turnuvasına, teraryum atölyelerinden müzik dinletilerine kadar uzanan geniş bir yelpazede etkinlikler sunduklarını belirterek “HerDem’de her gün gerçekleştirebilecekleri etkinliklerden örnekler sunarak keyifli bir gün yaşatıyoruz misafirlerimize. HerDem’i yerinde deneyimlemek ve bilgi almak isteyenlerin 444 67 59 numaralı telefondan çağrı merkezimizi aramaları yeterli. Ulaşım dahil olmak üzere ve tüm organizasyonun düzenlemesini biz gerçekleştiriyoruz” dedi.

herdem-saglikli-yasam-koyleri-004.jpg 

TARİHİ KALKANDERE PİLAVI İKRAM EDİLDİ
HerDem SYK’de ‘örnek bir gün’ yaşamaları için tanıtım gününe katılan basın mensuplarına düzenlenen eğlencede Trabzon’un tarihi Kalkandere pilavı, kuru fasulye ikram edildi. herdem-saglikli-yasam-koyu-002.jpg

herdem-syk-002.jpgYemek sırasında orkestra günümüzün sevilen şarkılarını seslendirdi.

herdem-syk-004.jpgKonuklar daha sonra Aydan Ermiş’in kahkaha terapisini katılarak eğlenceli dakikalar geçirdiler.

herdem-syk-005.jpgDaha sonra ise Çağla’nın Telarium Atölyesi’nde toprakla barışı olmayı yaşadılar. İkramlarla süren gün boyunca çeşitli etkinlikler yapılırken konuklar ileri yaşlılar için hazırlanan örnek konağı gezdiler.

herdem-saglikli-yasam-koyleri-007.jpg

İLK ÖRNEK KONAK TAMAMLANDI
Geçtiğimiz Mart ayında İstanbul Selimpaşa’da yapımına başlanan HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nde çalışmalar devam ederken ilk örnek konak tamamlandı ve ziyarete açıldı. Haneleri ve iç avlusuyla bütünüyle tamamlanan örnek konağı ziyaret ederek HerDem’deki yaşam imkanını öğreniyorlar.

HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü hakkında şu bilgiler verildi:

Yalnızca 55 yaş ve üzerinde olanların yaşayacağı, Türkiye’nin ilk ve tek sağlıklı yaşam köyü olan HerDem, emeklilikten sonra aktif, sosyal ve sağlıklı bir yaşamın hayalini kuranlarla buluşmaya hazırlanıyor. İstanbul Selimpaşa’da yapımına başlanan ve doğanın tam kalbinde yer alan HerDem’de, büyüklerimiz dört mevsim keyifli zaman geçirirken ihtiyaçları olan her şey de yanı başlarında bulabilecekler.

herdem-syk-007.jpg

herdem-syk-008.jpg

herdem-syk-009.jpgHOBILERINI GERÇEKLEŞTIRECEK, YENILENECEKLER
HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nün kurulduğu alanın büyüklüğü, sosyal imkanlarının genişliği, mimari konsepti ve yaşam olanakları ile öne çıkıyor. Aktif, sağlıklı ve doğal yaşamı bir arada sunan HerDem’in sakinleri, meyve ve sebzeleri dalından koparacak, müzikten resme hep erteledikleri hobilerini gerçekleştirecek, yenilenme merkezinde yorgunluklarını atarak rahatlayabilecekler. Sağlık açısından her türlü detayın düşünüldüğü HerDem’de, Acıbadem Hastanesi ekibiyle 7/24 kesintisiz sağlık hizmeti sunuluyor.

HerDem’de her biri iki katlı 45 konak yer alacak. Türkiye’nin yedi bölgesindeki yöresel konaklardan ilham alınarak tasarlanacak konaklar ile HerDem sakinleri köy içinde keyifle dolaşırken, Türkiye’nin her bölgesinden esintiler hissedecek. Toplamda 614 haneye sahip olacak HerDem’de keyifli, aktif ve güvenli bir emeklilik yaşanacak.

HERDEM, HAVASI EN TEMIZ SELIMPAŞA’DA
HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin ilki İstanbul’un Silivri ilçesinin Selimpaşa Ortaköy beldesinde kuruluyor. Burası günlük yapılan hava ölçümlerin göre İstanbul’un en temiz bölgelerinden biri. Öte yandan uluslararası hava ölçüm değerlerinde kabul edilen temizlik sınırı pm2.5 ölçüm endeksine göre 50 birimken, Ortaköy’de bu değer, havanın en kirli olduğu Şubat ayında bile 39 olarak tespit ediliyor*. TEM ve E5 otoyollarının kesiştiği noktada bulunan Selimpaşa ulaşım anlamında da avantajlı bir konuma sahip. Birkaç yıl içerisinde tamamlanacak 3. Çevreyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu da Silivri’de kesişecek. Böylece dört ana aksla şehir merkezine 30 – 40 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilecek.

herdem-saglikli-yasam-koyu.jpg

herdem-saglikli-yasam-koyu-001.jpgHAVA ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILDI?
HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nün bulunduğu bölgede hava kalite endeksi incelendiğinde en temiz havaya sahip olduğu görülüyor. Temizlik havada bulunan 2,5 mikron büyüklüğündeki partiküllerin miktarını veren pm2.5 ölçümü ile oluşturulan bir değer olarak biliniyor. Hava kalite endeksinin 50’nin altında olması havanın temiz olduğunu gösteriyor. 50’nin üstündeki değerler, insan sağlığı için riskler oluşturuyor. Ölçümler güncel olarak yapılmış olup Şubat 2018 ayına aittir.

HERDEM’DE GÖREV YAPACAK EKIP ABD’DE EĞITIM ALACAK
Sağlıklı Yaşam Köyleri’nde çalışacak ekibe kadar apayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle HerDem, sağlık ve hizmet sektöründe uzmanlık sahibi, Amerika’nın en deneyimli firmalarından Avendelle ile işbirliği yapıyor. Avendelle, HerDem Sağlıklı Yaşam Köyleri’nin işletme yönetiminde Etra Holding ile birlikte hareket edecek. HerDem’de görev yapacak personelin önemli bir bölümü ABD’de konuya ilişkin özel eğitim alacak ve deneyim kazanması için ayrıntılı bir programa tabi tutulacak.

herdem-saglikli-yasam-koyu-003.jpgTÜRKIYE’NIN YEDI BÖLGESININ RENKLERI HERDEM’DE BULUŞUYOR
HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nde konakların dış bölümü, Türkiye’nin yedi bölgesindeki yöresel konaklardan ilham alınarak tasarlandı. Hanelerin kapısı, ortak kullanım alanı olarak tasarlanmış yaz-kış üstü açılabilir bir avluya açılırken, böylece komşuluk ilişkilerinin yaşatılması hedefleniyor. Bahçede ise her haneye özel bir hobi bahçesi alanı bulunuyor. Satın alma ve kiralama opsiyonlarının sunulduğu evlerin yanı sıra HerDem sakinlerinin ziyaretçilerini rahatlıkla ağırlayabileceği misafirhaneler de bulunuyor. Bu sayede büyüklerimiz, yakınları, evlatları ve torunlarıyla rahatça vakit geçirip onları diledikleri şekilde misafir edebilecek.

herdem-saglikli-yasam-koyu-009.jpgMEYVE VE SEBZELERI DALINDAN KOPARACAKLAR
Güne kuş cıvıltılarıyla başlayacak olan HerDem sakinleri, hobi bahçesinde sebze yetiştirip, kümesten yumurta toplayacak ya da süt sağabilecek. Evcil hayvanları gezdirmek için özel bir alan oluşturulan köyün içinde huzurun korunması adına otomobil kullanılmayacak. Köy içinde ulaşım ise özel olarak getirtilen kullanışlı golf araçlarıyla sağlanacak. Restoran, kafeterya, kır kahveleri, tiyatro ve sinema salonu, kütüphane, mesleki kurs atölyeleri, market, kuaför, dört mevsim kullanılabilecek yüzme havuzu, masaj terapi, açık ve kapalı spor alanları, tuz odaları, saman odaları, köpek parkı, doğal yürüyüş ve koşu parkurları, 9 delikli golf sahası, botanik parklar ve diğer pek çok şey HerDem sakinlerini bekliyor.

Köyün içerisinde tarım ve hayvan çiftliği bulunduğu için HerDem sakinleri meyve ve sebzelerini dalından koparıp yiyebilecek, günlük taze süt ve yumurta temin edilebilecekler. Hafta sonları torunları yanlarına gelenler ise çocuk parkları, çim oyun sahaları, yöresel mutfaklar, taş fırınlar, piknik alanlarında sevdikleriyle keyifli vakit geçirebilecekler.

herdem-saglikli-yasam-koyu-004.jpgHERDEM’DE SPA DA VAR, KIR KAHVESI DE…
Çeşitli nedenlerle şehirde fırsat bulamayanlar aktiviteleri sınırsızca yapma imkanına HerDem’de sahip olacaklar. Ebru kursu, şapka dikim atölyesi, müzik dersleri, tiyatro, yazlık sinema, havuz kenarındaki kır kahvesi bunlardan yalnızca birkaçı. Türk kültüründen dünya mutfaklarına uzanan özel lezzetlerin sunulacağı restoranda, köyde yetiştirilen sağlıklı ve doğal ürünler kullanılacak. Spor yapmak isteyenler ise açık havada yürüyüş yapmanın ya da özel sahada golf oynamanın keyfini çıkaracak. Ayrıca özel olarak düzenlenecek kültür gezileri de yaşamlarına ayrı bir renk ve keyif katacak.

Köyün içindeki sosyal tesiste bir de SPA ve yenilenme merkezi bulunuyor. Bu merkezde, stresten uzaklaştıran Kneipp havuzu, solunum sorunlarına çare olan tuz odaları, sıcaktan bunalmadan sauna etkisi yaşatan saman odaları, ağrılara iyi gelen sıcak su ve taş yatakları, geleneksel Türk hamamı, rahatlatıcı jakuzili havuzlar ve yüzme havuzu gibi pek çok ayrıcalık sunuluyor.

herdem-saglikli-yasam-koyu-008.jpgGÜNLÜK YAŞAMI KOLAYLAŞTIRAN SERVISLER
HerDem’de günlük ihtiyaçlar göz önüne alarak yaşamınızı kolaylaştıran birçok servis bulunuyor. İsterseniz köyün restoranından evinize yemek söyleyebilir isterseniz eczaneden ilaçlarınızı almada destek isteyebilir ya da size özel servis ile haftalık pazar alışverişinizi yapabilirsiniz. HerDem’de sunulan servis olanaklarından bazıları şu şekilde sıralanıyor: Ev temizliği, restoran, ev bakım ve onarım hizmeti, eve yemek servis, market, ATM, kuru temizleme, eczane destek hizmeti, kuaför.

herdem-saglikli-yasam-koyu-005.jpg

herdem-saglikli-yasam-koyu-006.jpg

herdem-saglikli-yasam-koyu-007.jpgFIYATLAR
Silivri’de kapılarını açmaya hazırlanan HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nde her konakta 10 veya 14 bağımsız hane ve 100 metrekare iç avlu bulunuyor. Brüt 60 metrekare olan 1+1 bağımsız haneler 1 oda, 1 yaşam alanı (salon + mutfak), 1 banyodan ve 1 balkon / terastan oluşuyor. 2+1 daireler ise 86 metrekare olarak sunuluyor. Satın alma fiyatları 1+1 dairelerde 337 bin TL’den (KDV dahil, tapu, noter masrafları ve abonmanlık hariç) başlamakta ve şerefiyesine göre değişiyor. Her hane 7/24 sağlık hizmetinden ve genel ev temizliği paketinden aylık 550 TL (2018 fiyatları, her yıl TEFE – TÜFE artışlı) karşılığında faydalanılacak.

Satın almadan konaklama yapmak isteyen misafirler yemek hariç, sağlık ve temizlik paketi dahil, kişi başı aylık 4.500 TL + KDV (2018 fiyatları, her yıl TEFE – TÜFE artışlı) ücretle HerDem’de konaklayabilecekler. Evler eksiksiz mobilyalı ve aksesuarlı teslim edilecek. Her hanenin tahsisli kendine ait hobi bahçesi bulunuyor. Evler akıllı sistem sağlık donanımına sahip bulunuyor. Bunlar salon, banyo ve yatak odasında doktor çağrı sistemi, güvenlik. Her konak yaz kış üstü açılır cam tavanlı iç avluya sahip bulunuyor. İç avlular mobilyalı ve televizyonlu olarak kullanıma hazırlandı.

Kaynak: HerDem Sağlıklı Yaşam Köyü’nün örnek konağı tanıtıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here