Eğer bir oteliniz varsa ve işletme maliyetlerini kısmak istiyorsanız, kamu hizmetlerini ve enerji kullanımını azaltmanın yollarını bulmanız akılda kalıcı olmalıdır. Otel, bir su geri kazanım sistemi kurmuş olan 1200 odalı Hilton Americas-Houston’ın GM’si Jacques D’Rovencourt içindi.

D’Rovencourt’a göre, sistem Eylül 2015’te 166.000 dolar olarak kuruldu ve Ekim 2017’ye kadar sistem 763.217 ABD doları tasarruf etti. Sistem yıkama suyunu temizler, böylece çamaşırlarda beş defaya kadar tekrar kullanılabilir.

D’Rovencourt, “Bu zor bir satış değildi çünkü geri ödeme oldukça hızlıydı ve ödevlerimizin başarılı olması için ödevlerimizi yaptık” dedi. “Elimizde ne kadar uzun, tasarruflar o kadar iyi”.

Peki ya daha küçük oteller? Colorado’daki 126 odalı Limelight Hotel Aspen, konuklar için bozuk parayla çalışan çamaşır makineleri sunarak ve havlu ve paçavralarla uğraşmak için evin arkasındaki üç küçük ticari makineyi koruyarak benzersiz bir yaklaşım benimsiyor. Otelin çamaşırhanesinin geri kalan kısmı tesisten ayrılır.

Otelin belirli yıkama yüklerini mülk üzerinde tutmayı neden tercih ettiği sorulduğunda, mühendislik direktörü Donn Williams, otel işletmecilerinin otelin ihtiyaçlarını tamamen dış kaynak kullanım maliyetine tabi olmadığına karar verdiklerini söyledi.

“Biz daha küçük PAR seviyelerine sahibiz [Periyodik Otomatik Yenileme] ve ayrıca misafirler için kolaylık sağlamak istedik” dedi. “Alt PAR seviyeleri bunun çoğunu basitleştiriyor ve mülkün nasıl kurulduğunu belirledik, misafirlerimiz için ne yapabiliriz ve şirket içi hizmetler sunabileceğimiz bir araç istedik.”

Bazı oteller için su tasarrufu bir zorunluluktur. Hilton Santa Fe (NY) Buffalo Thunder’da temizlik müdürü Rafael Avalos, tesisinin günde 500.000 galon su geri dönüştürdüğünü ve daha sonra gri suya dönüştürüldüğünü ve tesisin golf sahasını sulamak için kullanıldığını söyledi.

“Su, gri-su sistemine yönlendirilmeden önce kullanılır, temizlenir ve tekrar kullanılır” dedi. “Gri su 27 delikten geçer ve başka hiçbir yere gitmez.”

Oteliniz endüstriyel bir tünel çamaşır makinesine ihtiyaç duyabilecek kadar büyükse, yıkılmadığını umarız. Hilton Santa Fe (N.M.) Buffalo Thunder’da temizlik müdürü Rafael Avalos’a göre, makinelerin parçalanması, istikrarlı ve etkili bir çamaşır işletimini sürdürürken karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir ve bakım sorunları onu durdurmaya devam etmektedir.

Avalos, “Özellikle büyük bir tünel yıkayıcı ile makineleri yıkmak büyük bir iştir” dedi. “Tüm çamaşırlarımızın yüzde 85’ini yapıyor. Onsuz, biraz endişelenmeye başladın. ”

Bakım sorunlarının üstesinden gelmek için Avalos, bu makinelere ne olup bittiğini ve ne tür etkiler beklediği konusunda bilgi sahibi olmak için kimyasal şirketlerle yakın temasta bulunmayı önerdi. Bu ayrıca makinenin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya da yardımcı olur.
Hilton Santa Fe (N.M.) Buffalo Thunder’in golf sahası, yenilenmiş gri su kullanılarak sulanır ve başka hiçbir şey olmaz. Fotoğraf kredisi: Hilton

Avalos, “Eğitim önemlidir, ancak bazı insanlar, her zaman yapıldıkları şeylerden ötürü şeylere izin verirler” dedi. “Kesim kenarında olmak istiyorsunuz ve satıcılar yardım edecekler. Eğer onlara bir soru sorarsanız, cevabı bilmeyebilirler – ama sonra tekrar olabilirler. Ve her şeyi öğrendiğim gibi, başka otellerle de konuşup sormaktır. ”

Ne kadar küçük olursa olsun, tünel yıkayıcı gibi bir şey takmak ya da bir çamaşırhane tesisi kurmak ne zaman gerekli olur? Colorado’daki Limelight Hotel Aspen’deki mühendislik direktörü Donn Williams, konumunun bir faktör olduğunu ve otelin mütevazı tesisini kurarken göz önünde bulundurulduğunu söyledi.

Williams, “Özellikle izole dağ kasabalarında otel işletmecilerinin dikkate almaları gereken şey, çarşaflarını ihtiyaç duyduklarında alma yetenekleridir” dedi. “Büyük çarşaflarımızı gönderiyoruz… iki saatten biraz aşağıda. Bir fırtına ya da başka bir şey varsa, çarşaflarımızı bir süreliğine alamayabiliriz ve çarşafınız yoksa bir odayı satamazsınız. ”

Etkili bir kurum içi çamaşırhaneye sahip olmak, otel işletmecilerinin PAR seviyelerini esnek hale getirmelerine ve hem kısa hem de uzun vadede maliyetleri daha fazla kontrol etmelerine olanak tanır. Hilton Americas-Houston’ın GM’si Jacques D’Rovencourt, bu tesislerin ön uçta önemli bir yatırım gerektirdiğini, ancak geçtiğimiz yıl Houston’a bağlı Hurricane Harvey olarak anılan otelin temettülerini geri ödeme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. .

“Biz daha küçük PAR seviyelerine sahibiz [Periyodik Otomatik Yenileme] ve ayrıca misafirler için kolaylık sağlamak istedik” dedi. “Alt PAR seviyeleri bunun çoğunu basitleştiriyor ve mülkün nasıl kurulduğunu belirledik, misafirlerimiz için ne yapabiliriz ve şirket içi hizmetler sunabileceğimiz bir araç istedik.” Bazı oteller için su tasarrufu bir zorunluluktur. Hilton Santa Fe (NY) Buffalo Thunder’da temizlik müdürü Rafael Avalos, tesisinin günde 500.000 galon su geri dönüştürdüğünü ve daha sonra gri suya dönüştürüldüğünü ve tesisin golf sahasını sulamak için kullanıldığını söyledi. “Su, gri-su sistemine yönlendirilmeden önce kullanılır, temizlenir ve tekrar kullanılır” dedi. “Gri su 27 delikten geçer ve başka hiçbir yere gitmez.” Limelight Hotel Aspen. Fotoğraf kredisi: Aspen Kayak Şirketi Yıkanmış Tüm Oteliniz endüstriyel bir tünel çamaşır makinesine ihtiyaç duyabilecek kadar büyükse, yıkılmadığını umarız. Hilton Santa Fe (N.M.) Buffalo Thunder’da temizlik müdürü Rafael Avalos’a göre, makinelerin parçalanması, istikrarlı ve etkili bir çamaşır işletimini sürdürürken karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir ve bakım sorunları onu durdurmaya devam etmektedir.
Avalos, “Özellikle büyük bir tünel yıkayıcı ile makineleri yıkmak büyük bir iştir” dedi. “Tüm çamaşırlarımızın yüzde 85’ini yapıyor. Onsuz, biraz endişelenmeye başladın. ” Bakım sorunlarının üstesinden gelmek için Avalos, bu makinelere ne olup bittiğini ve ne tür etkiler beklediği konusunda bilgi sahibi olmak için kimyasal şirketlerle yakın temasta bulunmayı önerdi. Bu ayrıca makinenin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya da yardımcı olur. Hilton Santa Fe (N.M.) Buffalo Thunder’in golf sahası, yenilenmiş gri su kullanılarak sulanır ve başka hiçbir şey olmaz. Fotoğraf kredisi: Hilton Avalos, “Eğitim önemlidir, ancak bazı insanlar, her zaman yapıldıkları şeylerden ötürü şeylere izin verirler” dedi. “Kesim kenarında olmak istiyorsunuz ve satıcılar yardım edecekler. Eğer onlara bir soru sorarsanız, cevabı bilmeyebilirler – ama sonra tekrar olabilirler. Ve her şeyi öğrendiğim gibi, başka otellerle de konuşup sormaktır. ” Ne kadar küçük olursa olsun, tünel yıkayıcı gibi bir şey takmak ya da bir çamaşırhane tesisi kurmak ne zaman gerekli olur? Colorado’daki Limelight Hotel Aspen’deki mühendislik direktörü Donn Williams, konumunun bir faktör olduğunu ve otelin mütevazı tesisini kurarken göz önünde bulundurulduğunu söyledi. Williams, “Özellikle izole dağ kasabalarında otel işletmecilerinin dikkate almaları gereken şey, çarşaflarını ihtiyaç duyduklarında alma yetenekleridir” dedi. “Büyük çarşaflarımızı gönderiyoruz… iki saatten biraz aşağıda. Bir fırtına ya da başka bir şey varsa, çarşaflarımızı bir süreliğine alamayabiliriz ve çarşafınız yoksa bir odayı satamazsınız. ” Etkili bir kurum içi çamaşırhaneye sahip olmak, otel işletmecilerinin PAR seviyelerini esnek hale getirmelerine ve hem kısa hem de uzun vadede maliyetleri daha fazla kontrol etmelerine olanak tanır. Hilton Americas-Houston’ın GM’si Jacques D’Rovencourt, bu tesislerin ön uçta önemli bir yatırım gerektirdiğini, ancak geçtiğimiz yıl Houston’a bağlı Hurricane Harvey olarak anılan otelin temettülerini geri ödeme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. . “Kasırga vurduğunda, bağlı kongre merkezimiz evlerine gidemeyen 10.000 kişiyi aldı. Sonunda Kızıl Haç, çarşaflarını yıkamamızı istedi, ”diyor D’Rovencourt. “Günde 14 saat kesintisiz kirli çamaşırları kovalıyorduk ve daha sonra gönüllüleri zaman içinde oteli tanımak ve yardım edebildiler. Onu hiç ummadık ama orada olduğumuza sevindik. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here