BİLBAO – Restoran dünyasının küresel yıldızları, Dünya’nın Bilbao, İspanya’daki Palacio Euskalduna’da düzenlenen S.Pellegrino & Acqua Panna sponsorluğunda düzenlenen 50 En İyi Restoran 2018 ödülü için bir araya geldi.


Altı kıtada yer alan 23 ülkeyi kapsayan ödüller yeni bir No.1’in duyurulmasıyla sonuçlandı. Birini seçilen Modena restoran Osteria Francescana’nın şefi Massimo Bottura,ödülünü almak üzere sahneye çıktı.

Daha önce 2016 yılında No.1 pozisyonunu alan Osteria Francescana, İspanya’nın Girona kentinde El Celler de Can Roca (No.2), Fransa’nın Menton kentinde Mirazur’da (No.3) ilk üçte yer aldı. Osteria Francescana’nın en gözde mekanı, Bottura’nın restoranın benzersiz karakterini ileriye taşımaya devam etme taahhüdünün bir kanıtıdır. Seçkin Modena Restaurant, Emilia-Romagna bölgesinden en kaliteli ürünleri kullanırken İtalyan mutfağından gelen geleneği meydan okuyan ve yeniden icat eden Bottura’nın çağdaş mutfağını sunuyor.


Dünyanın En İyi 50 Restoranı Ödülleri Organizasyonunun Genel Yayın Yönetmeni William Drew: “Küresel gastronomi haritasını sürekli olarak yeniden çizen ve yansıtan ilham verici restoranların listesine dahil olan herkesi alkışlıyoruz. Ayrıca, Osteria Francescana’nın bu yılki Dünyanın En İyi 50 Restoranında en üst sıraya dönüşünü görmek bizi heyecanlandırdı” dedi.

İspanya, listedeki yedi restorana sahip. Bunların arasında ilk 10’da üçü bulunuyor: El Celler de Can Roca (No.2); Mugaritz (No.9) ve Asador Etxebarri (No.10).
ABD, New York’taki (No.4) geçen yılın kazanan Eleven Madison Park’ı da dahil olmak üzere listede altı restoranla yakından takip ediyor.
Fransa’da listedeki beş restoran var: ikisi en üst 10: Menton’da Mirazur (No.3) ve Paris’te Arpège (No.8), İngiltere ve İtalya ise her biri dört restoranla temsil ediliyor. Listede üç restoranla Peru, her ikisi de en üstteki yediye iki tane katıyor: Merkez (No.6) ve Maido (No.7), her ikisi de Lima’da.
2017’de Miele One To Watch Ödülüne layık görülen Barcelona’daki Disfrutar, No.18’de çıkan Aspire Lifeestyles’ın sponsorluğundaki 2018 En Yüksek Yeni Giriş Ödülü’nü kazanarak yükselişini sürdürüyor. Bu arada, Tokyo, Japonya’da, Lavazza sponsorluğunda 2018 En Yüksek Dağcı Ödülü’nü aldı ve bir yıl içinde No.45’ten No.17’ye sıçradı.

Singapur’daki Odette, üç yıldan daha kısa bir süre önce açılmış olan 28 numaralı yeni bir giriş. Slovenya’nın listesindeki ilk restoranı Hiša Franko, Dünyanın En İyi Kadın Şef Ödülü’nün 2017 kazananı Ana Roš için bir başka zaferi temsil eden No.48’de çıktı.
İstanbul’daki (No.44) Mikla, 2002’den bu yana Türkiye’nin ilk restoranını temsil ediyor ve Oslo’daki Maaemo (No.35), Norveç’i 2003’ten bu yana ilk kez listeye geri getiriyor. Londra’daki Lyle’s da yeni gelen biri. No.38. Tokyo, Japonya’dan Nihonryori RyuGin (No.41), Fürstenau’dan Schloss Schauenstein, İsviçre (No.47) ve Güney Afrika’daki Cape Town’dan (No.50) The Test Kitchen, listeye yeniden girmiştir.
Pocantico Hills, ABD’de (No.12) Stone Barns’taki Blue Hill’den Dan Barber, Estrella Damm tarafından desteklenen Şeflerin Seçimi Ödülü’nü kazandı. Şeflerin Seçimi Ödülü, meslektaşlarının geçen sene sektöre en önemli katkıyı yapmaları için emeği geçen bir insana bahşedilmiş olup, Barber’in yenilikçi çalışması ve gıda ahlakı konusundaki tartışmalara olan bağlılığının bir kanıtıdır.
Ferrari Trento Otelcilik Ödülü, Kopenhag, Danimarka (No.19) ‘dan Sardunya’ya gidiyor. Ödüllü bir şef olan Kurucu Ortağı Søren Ledet, mutfaktan resta geçiş yaptı

Ferrari Trento Otelcilik Ödülü, Kopenhag, Danimarka (No.19) ‘dan Sardunya’ya gidiyor.

Ödüllü bir şef olan Kurucu Ortağı Søren Ledet, Sardunya’yı kurarken mutfaktan restoran katına geçişi gerçekleştirdi ve ev yöneticisinin başı ve işletmecisi restorana en yüksek misafirperverlik standartlarını getirdi.
İspanya’nın Biscay bölgesinde (No.43) Larrabetzu’dan Azurmendi, Dekton® tarafından Cosentino tarafından desteklenen Sürdürülebilir Restoran Ödülü’nü kazandı. Baş şef Eneko Atxa tarafından yönetilen Azurmendi daha önce bu ödülü kazandı

2014 ve bu yılki başarı, restoranın sürdürülebilir uygulamalardaki sürekli gelişimini kabul ediyor. Bunlar arasında restoran çevresinde 800 ağaç dikmek ve organik atıklarını bölge çiftçilerine kompost haline getirmek için yerel aileler ve barlarla bir proje geliştirmek yer alıyor.

Fransız Cédric Grolet, Sosa’nın sponsorluğunda Dünyanın En İyi Pasta Şefi Ödülü’nü aldı. The Dorchester Collection’ın bir parçası olan Le Meurice, Paris’teki baş aşçı şefi Grolet, bu sene Le Meurice’nin Pastry Boutique’in öncülüğünü yaptı ve gastronomi ve sanatı eşsiz pateiserie ve trompe l’oeil meyve kreasyonlarıyla birleştirerek dalga oluşturmaya devam ediyor.

Oylama süreci
Dünyanın 50 En İyi Restoranlar listesi bağımsız olarak profesyonel hizmetler danışmanlığı Deloitte tarafından belirleniyor. Bu karar, oylama sürecinin bütünlüğünün ve doğruluğunun ve Dünyanın En İyi 50. Restoranının 2018 listesinin korunmasının güvence altına alınmasını sağlar. Bu liste, dünyanın en iyi 50 Restoran Akademisi’ni oluşturan 1000’den fazla uluslararası restoran endüstrisi uzmanı ve iyi seyahat eden gurmeler tarafından oylanıyor. Akademi, her biri bir başkan dahil olmak üzere 40 üyeye sahip 26 ayrı bölgeden oluşmaktadır. Etkinliğin sponsorlarının hiçbirinin oy kullanma işlemi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

William Reed Business Media tarafından düzenlenen, Dünyanın En İyi 50 Restoran listesi, 2002’den beri yayınlanıyor. William Reed Business Media, ödüllerin düzenlenmesi, oyların toplanması ve listenin oluşturulmasını yapıyor.

Ev sahibi: Biscay
Körfez de dahil olmak üzere Biscay, Bask Ülkesinin en büyük eyaletidir. Bu geleneğe dayanmakla birlikte, başkenti Bilbao’nun, onu keşfedenleri şaşırtan bir modernite aurası vardır. Ziyaretçiler, gastronominin her zaman en üst düzeyde sosyal deneyim olduğu ve yiyeceklerin sosyal kumaşın temelini oluşturduğu bir toprağı karşılar: tavernadan tavernadan arkadaşlara ve ailelerden oluşan grupların günlük hatıralarından yüzlerce farklı türde pintxosun tadına varmak için, ‘txokos’ olarak da bilinen yerel gastronomi toplumlarının ritüellerine. Biscay şimdi yeni bir Bask mutfağı kuşağının doğuşuna tanıklık ediyor ve yiyecek seven ziyaretçiler sonunda eve döneceklerini hissedecekler.

Ana sponsor S.Pellegrino & Acqua Panna
S.Pellegrino ve Acqua Panna, Dünyanın En İyi 50 Restoranının ana sponsorlarıdır. S.Pellegrino ve Acqua Panna, kaliteli yemek dünyasının önde gelen doğal mineralli sularıdır. Birlikte dünya çapında İtalyan stilini mükemmelliğin, zevkin ve esenliğin bir sentezi olarak yorumluyorlar.

Diğer sponsorlar
• Miele – Premium Partner, Resmi Mutfak Aletleri Ortağı ve # 50BestTalks’in Sunum Ortağı; Miele One To Watch Ödülünün sponsoru
• elit® Vodka – Resmi Premium Votka Ortağı; elit® Vodka Dünyanın En İyi Kadın Şef Ödülü’nün sponsoru
• BBVA – Resmi Banka Ortağı; 50 En İyi BBVA Bursu sponsoru
• Diners Club International® – Resmi Kredi Kartı Ortağı; The Diners Club® Lifetime sponsoru

Başarı Ödülü
• Ferrari Trento – Resmi Köpüklü Şarap Ortağı; Ferrari Trento Sanatseverlik Ödülü’nün sponsoru
• Lavazza – Resmi Exclusive Kahve Ortağı; Highest Climber Award sponsoru
• Dalmore – Resmi Scotch Whisky Ortağı
• Grana Padano – Resmi Peynir Ortağı
• Estrella Damm – Resmi Bira Partneri; Şeflerin Seçimi Ödülü sponsoru
• Sosa – Aşçılar Ortağı için Resmi Malzemeler; Dünyanın En İyi Pasta Şefi Ödülü’nün sponsoru
• Beronia – Resmi Şarap İş Ortağı
• Cosentino’dan Dekton® – Resmi Çalışma Ortağı; Sürdürülebilir Restoran Ödülü’nün sponsoru
• Aspire Yaşam Tarzı – Resmi Concierge Partner; En Yeni Giriş Ödülü’nün sponsoru
• Cinco Jotas – Resmi Ibérico Ham Ortağı
• Gin Mare – Resmi Premium Cin Partneri
• OpenTable – Resmi Rezervasyon Platformu Ortağı
• Norveç’ten Deniz Ürünleri – Resmi Deniz Ürünleri İş Ortağı
• Seedlip – Resmi Premium Alkolsüz Ruh Ortağı
• Calia – Resmi Özel Uzman Yardımcısı
• Jaén Selección – Resmi Zeytinyağı Partneri
• Sürdürülebilir Restoran Derneği – Sürdürülebilirity Denetim Ortağı
• Çiftlik Afrika – Resmi Yardımlaşma Ortağı
• Deloitte – Resmi Bağımsız Karar Verme Ortağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here