TURİZM birçok ülkenin önemli iktisadi alanlarından biridir. Ülkeler zenginleştikçe, turistik amaçlı karşılıklı ziyaretler artmakta ve turizm giderek çok daha önemli olmaktadır.
Turizm sektörü de artık alt sektörlerde uzmanlaşma yoluna girmektedir. Örneğin, güneş/tatil turizminin yanında din, tarih, sağlık, kış, spor turizmi gibi alt alanlar da giderek popüler hale gelmektedir.

1990 yılında dünyada toplam turizm gelirleri 273 milyar dolarken, 2005 yılında 682 milyar dolar olmuştur. Yalnızca son beş yılda turizm harcamaları yüzde 40 civarında artış göstermiştir. Toplam uluslararası turist sayısı da son yıllarda yılda ortalama yüzde 5’in üzerinde artmaktadır.

Türkiye turizm sektöründe artık dünya çapında bir oyuncu durumundadır. Dünyada turizm gelirleri en yüksek ülkeler içinde Türkiye 2005 yılı itibariyle 8’inci durumdadır. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre, 2005 yılında turizm gelirleri 18.2 milyar doları bulan Türkiye’nin dünya turizm piyasasındaki piyasa payı yüzde 2.7 civarındadır.

Turizm gelirleri en yüksek olan ülke 2005 yılında yaklaşık 82 milyar dolar gelir elde eden Amerika Birleşik Devletleri’dir. İkinci sırada 48 milyar dolarla İspanya vardır. Tablo turizm endüstrisinde en yüksek gelir elde eden ilk on ülkeyi özetlemektedir.

2006 yılı Türkiye turizmi açısından 2005 yılı kadar parlak olmamıştır. 2005 yılı performansı baz alınacak olursa, turizm gelirlerini en fazla artıran ülkelerden biri de Çin’den sonra Türkiye’dir.

En fazla turist çeken ülke Fransa’dır. Bu sıralamada da Türkiye dünyada 20.3 milyon turistle 9. sırada yer almaktadır. En fazla gelir elde ettiği halde, Amerika, ziyaret eden turist sayısında 50 milyon kişiyle üçüncü sırada yer almaktadır.

Amerika turist başına yapılan harcama sıralamasında 1.650 dolarla birinci sıradadır. Türkiye’nin bu alanda sıralamadaki yeri kötü değildir. Türkiye’ye gelen turistler kişi başına İspanya’ya, Fransa’ya, Çin’e ve Avusturya’ya giden turistlerden daha fazla harcama yapmaktadırlar.

Amerika’ya giden turistler içinde kişi başına en fazla harcama yapanlar 4.000 dolarla Çinli ve Hindistanlı, 3.850 dolarla Avustralyalı, 3.600 dolarla Güney Koreli, 3.300 dolarla Venezüellalı, 3.250 dolarla Japon ve Brezilyalı, 3.000 dolarla İtalyan turistlerdir.

Dünyada uluslararası turizmden en fazla gelir elde eden ülke olmasına rağmen, Amerikan ekonomisi için uluslararası turizm göreli olarak o denli önemli değildir. Amerika uluslararası turizmden 82 milyar dolara yakın gelir elde ederken, iç turizmden elde edilen gelir 600 milyar dolara yakındır. Yalnızca Kaliforniya eyaletinin iç turizmden elde ettiği gelir 70 milyar dolara yakındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here