Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Almanya’nın iş ve turizm dergisi FVW’ye verdiği röportajda Türk otellerinin kalitelerini koruyabilmesi için 2019 yılında yüzde 10 zam yapabileceğini söyledi.

2015 yılında Almanya pazarından 5,6 milyon turist ağırladıklarını hatırlatan Osman Ayık, “Bu rakam 2016’da 3,9 milyona, 2017’de de 3,6 milyona geriledi. Bu sene ise Almanya pazarında çok güçlü rezervasyonlar alıyoruz. Bu sene 2015’in rakamlarını yakalayamayacağız ama yaklaşık 5 milyon Alman misafir bekliyoruz” dedi. Ayık, 2019 için daha fazla artış beklediklerini söyledi.

Otel fiyatlarına da değinen Osman Ayık, “Otellerimiz gelecek sene fiyatlarını yüzde 10 arttırmak zorunda kalacaklar. Aksi takdirde kalitemizi koruyamayız. Özellikle, otelciler enerji ve personel için artan maliyetlerle karşı karşıya kalıyor ve aynı zamanda tesislerine yatırım yapmak zorunda” diye konuştu.

Son olarak 2019 ve 2020’de daha iyi bir sezon beklediklerini dile getiren Ayık: “Alman pazarının beş yıl içinde 7 milyon kişiye ulaşması hedefimiz olmalı. Türkiye, toplamda üç yıl içinde 50 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşabilir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here